משמעות הצבעים

חגית אלבק | עיצוב פנים

לחיים מעוצבים יותר

משמעות הצבעים

עיצוב פנים יוצר הרמוניה בחלל ומראה מושלם, מעניין וחדשני כל פעם מחדש של צבעים, חומרים, מרקמים, צורות השלובים אלה באלה ומעניקים לנו תחושה של התמזגות עם הסביבה. אנשים נוטים להגיב לצבעים שונים בדרכים שונות, הדבר משפיע באופן תת מודע, ברמה הרגשית לצבעים ישנן השפעות שונות על המוח האנושי, לכל הצבעים ישנן השפעות חיוביות בדיוק כמו שליליות על מצב הרוח וההשפעה תלויה בעיקר באופן בו אתה משתמש בצבעים בניגודיות של הצבעים וההרמוניה. שילוב הצבעים, גוון הצבע, מטרת החדר, סוג האנשים שהולכים להתגורר במקום, וכו'.
חשוב לזכור כי צבע עשוי לחולל מהפך בתחושה של השוהה בחלל, הוא יכול להעניק לחדר מן אשליה של גודל שונה מגודלו האמיתי. לדוגמא, חדר גדול צבוע בצבע כהה יראה קטן מכפי שהוא באמת ולהפך.

השפעת הצבע על נראות הסביבה שלנו ועל מצב הרוח וכיצד פועלת העין האנושית והשפעות על בחירות הצבע
יצירת אשליית מרחב על ידי צבע
שחור : ביטחון עצמי, כוח, עוצמה.

כחול : ההשפעה תלויה מאוד באופן בו משתמשים בצבע : כחול כהה מתקשר לעושר, אצולה, מעורר רגשות של רוגע ושלווה. הצבע הכחול יגרום לך להירגע ומוריד את לחץ הדם. עם זאת, אם משתמשים בו ללא אבחנה, הוא יכול לעורר תחושות חזקות של חוסר נוחות ויכול להיות די מדכא.

ירוק : הצבע הירוק הרגיל מעורר שלוות נפש, רוגע ושקט, יוצר הרמוניה, מרגיע נפשית וגופנית, עוזר לאלו אשר סובלים מדיכאון, חרדה ועצבנות.

סגול : יוצר אווירה שלווה.

ורוד : מרגיע, משחרר מתח, משכך.

צהוב : זהו צבע עליז ובהיר הקשור אל השמש. במיוחד בימים אפורים ומשעממים הצבע הצהוב יעודד אותך, יגרום לך לערנות מנטאלית, יעורר התלהבות, מטעין באנרגיה ומקל על דיכאון. יותר מידי צהוב ויותר מידי צהוב בהיר גורמים לאנשים להיות חסרי מנוחה.

כתום : הכתום הוא צבע די מעורר, הקשור לפעילות וחיוניות, אך בשימוש מופרז עלול לגרום לחוסר מנוחה כמו הצבע הצהוב.

אדום : מעורר את פעילות גלי המוח, מגביר את קצב הלב, הנשימה ולחץ הדם ומגרה את המוח. כמו כן, קשור לערנות, חיוניות והתלהבות. יותר מידי אדום יגרום לך להיות תוקפני. אדום כהה מעורר תחושות של עושר ויראת כבוד. לגוון הבהיר יותר ישנה "קונוטציה של אהבה".
לבן: שילובים של צבעים מנוגדים עם הלבן הצחור יוצרים עניין ודרמה בחלל", "אם רוצים לעצב בלבן, מומלץ לייצר ניגודיות ולעבוד במניפה של שלושה או ארבעה צבעים ולא מעבר. רצפת עץ כהה שיוצרת קונטרסט, פריטי אמנות לקישוט הקירות, עיצוב יפני במרפסות והרבה ספרים שמכניסים צבע לחיים ולחלל.
סגול-ארגמן : סגול-ארגמן הוא צבע נוסף המעורר רושם של עושר ויראת כבוד. הוא יכול לעורר תחושות רכות ורומנטיות ; מרגיע וגורם לשלווה. מהצד השני של המטבע, הצבע הסגול יכול לגרום לאי יציבות ואי נוחות, כפי שכמה מדינות מייחסים את הצבע למוות